Postitused

Prügiboti ellu viimine

Me oleme rääkinud juba prügiboti inspiratsioonist aga idee on kõigest, mida mis elab sinu peas. Ja selle muutmine millekski, mis elab arvutis või meie juhul veebiserveril on keerulisem kui võib arvata.

Kõigepealt oli vaja mõelda tehnilise implementatsiooni üle. Tahtsime, et asi töötaks mitmetel seadmetel niiet loomulik valik oli veebiapp.

Nüüd oli vaja otsustada kui tugevalt me serveri poole peale toetume ja kui tugevalt kliendi poole peale. Kas brauser teeb raske töö või teeb server?

Me otsustasime, et kuna ande masiiv ei ole nii suur siis me anname enamuse keerulisest tööst brauserile. Me saadame brauserile kogu andmebaasi JSON formaadis ja laseme brauseril sellega tegeleda. Sellel on veel üks suur eelis. Kui veebileht on ära laadinud siis sellel pole pidevat interneti ühendus vaja.

Siis tuli küsimus, et kui tuleviku kindlat süsteemi me tahame. Kas me tahame midagi, mis töötaks praegu aga ei pruugi enam töötada aasta pärast või tahame me luua terve süsteemi, mis laseb seda veebilehte üleval hoida ja lisada uusi asju ja võtta kasutajate tagasisidet.

Kuna veebilehe põhikomponendi valmistamine osutus tehnoloogilisest vaatepunktist mitte väga mahukaks ettevõtmiseks siis otsustasime teha asja korralikult. Kõiki andmeid hoiame andmebaasis ja sealt sõltuvalt cachimis süsteemist loome JSON faili mille me saadame kasutajale. Võtame kasutajalt tagasiside ja loome admin paneeli, mis laseb vastu võtta soovitusi, lisada uusi asju ja ka lisada uusi admine. Selline süsteem tähendab, et ka väheste tehniliste teadmistega inimene saab aidata kaasa meie projektile ja see vähendab meie töö koormust.

 

Kasutatud  IKT

 • Server
  • PHP
  • MySQL
 • Brauser
  • HTML
  • JS
  • Bootstrap

Valmistamis etappid

 • Idee
 • IKT valimine
 • Programmi üldine planeerimine
 • Andmebaasi üles seadmine
 • Andmebaasist andmeid JSON formaadis väljundav PHP leht
 • HTML veebilehe üld disain
 • JS kood, mis paneb veebilehe tööle
 • Ilus bootstrappi theme
 • Tagasiside süsteem
 • Admini paneeli andmebaas
 • Admini paneeli autentikatsiooni süsteem
 • Admini paneeli käske vastu võttev PHP mis suhtleb andmebaasiga
 • Admini paneeli dünaamiliseks muutmine
 • Tagasi side süteemile googli Captca lisamine
 • Välimuse tuuning
 • Mini Maker Fairil tutvustamine

PrügiBoti inspiratsioon

2015 aasta suvel võtsime me osa suvelaagrist, kus muude töötubade hulgas toimus ka töötuba, mille nimeks oli olmeohtuse töötuba. Selles töötoas pidime me sorteerima erinevaid esemeid korrektsetesse jäätme kastidesse. Näiteks, kas lambipirn on ohtlik jääde või olmejääde ja nii edasi. See protsess osutus keerulisemaks kui me arvasime, sest reeglid nende asjade jaoks on kohati üsnagi segased ja suuresti on vaja lihtsalt teada seda, et kus kohas, mis asi käib.

Paar päeva peale seda kui laager läbi sai tuligi meil idee valmistada selline veebileht, mis laseks sul leida lihtsasti ja kiiresti, kuhu kohta missugune prügi käib. Peale mõnda planeerimist ja uurimist ITK vahendite ja võimaluste koha pealt saigi valmistatud töötav prototüüp.

Seda prototüüpi käisime näitamas inimestele Mini Maker Fairil, mis toimus Tartus selle septembris.Rakke Robootikud Mini Maker Fairil

Nii kaugele me ICD Grand Challenge robotiga jõudnud olemegi

Kõik kaugelt hiinamaalt oodatud pakid on tasapidi kohale jõudnud. Me oleme robotile üli tähtsad käpad kokku pannud. Meil olid mõned väga keerulised plaanid aga lõpus otsustasime et, kasutame lihtsat ja töökindlat lahendust. Liimime ühe lego jupi servo külge kuuma liimiga. See töötas üllatavalt hästi ja on väga vastupidav ja kerge.

Järgmisena tuli küsimus et kuidas me need käpad takistustest kõrgemale tõstame. Meie algne plaan oli kasutada mingit tüüpi vintsi süsteemi – kinnitada käpp nööri külge ja siis nöör ülesse kerida. Lõpuks ostasime me et, see ei oleks niimoodi üldse stabiilne. Seejärel oli meil käärtõstuki laadse mehanismi kasutamise mõte. See oli muidu hea mõte aga me ei leidnud materjale mis oleksid piisavalt vastupidavad ja kerged et, sellist mehanismi valmistada. Lõpuks jõudsime me väga lihtsa lahenduseni. Lihtsalt võtame ühe servo, paneme selle otsa pika pulga ja seejärel selle otsa omakorda meie käpaga servo. See annab meile lihtsa lahenduse mis laseb käpad kiiresti ja töökindlalt eest ära tõsta.

Küll aga sellel plaanil nagu tundub et, igal teisel esinesid mõned probleemid. Nimelt, Servod mille me olime tellinud olid nii väikesed kui võimalik. See oli hea sest, need olid väga kerged ja odavad. Aga, Selle ülesande jaoks ei tundunud nad olema piisavalt tugevad. Aga võttes nii lühikesed pulgad kui võimalikud ja lõigates need nii õhukeseks kui võimalik niimoodi et, need veel väga ei kõigu suutsime saada süsteemi kus käpad olid üles tõstetavad.

Selle misiooni käigus õnnestus meil ka kahjuks hävitada üks väike servokene. See postitus on pühendatud nendele vapratele elektroonilistele komponentidele, kes on andnud oma elud selle jaoks et, viia edasi meie roboti ehitust. Puhake rahus väikesed vaprad jupid.

Robotexi plaanid

Ei, me ei ole hulluks läinud. Jah, me teame et, Robotexini on mitu kuud aega. Me oleme lihtsalt õppinud oma vigadest. Eelnevatel aastatel on asjad läinud väga kiireks. Ja me ei taha et, see niimoodi see aasta oleks… Ma kahtlen et, see meil õnnestub aga me üritame ikkagi.

 

LEGO ICD Grand Challenge robot
Eelmise aasta ICD Grand Challengi LEGO robot

Me oleme viimased kaks aastat väga nautinud robotexist osavõttu ja meil on olnud ka teataval määral edu. Aga, See aasta võtame me osa veel rohkematest võistlustest ja veel paremate robotitega. Me plaanime taas osa võtta ICD Grand Challengist. Seekord robotiga mis ei ole tehtud LEGOst. Vastupidav võib lego olla aga see ei ole selleks lihtsalt selliseks asjaks mõeldud. Plaanid ICD Grand Challengi roboti jaoks on suured, võimsad ja kallid. Tellimused juppide jaoks on hiinamaale ära saadetud ja loodame et saame lähikuudel tagasi mõned pakikesed.

Lisaks ICD Grand Challengile plaanime kindlasti osa võtta takistustega joone jälgimisest. See tundub lihtsalt liiga huvitav et maha magada võimalust osa võtta. See programm peab olema enne nägematu et hakkama saada kõigi võimalike takistustega mis reeglitesse on sisse kirjutatud ja ega robot just eriline kolu ka olla ei saa. Loodame et võistlejaid on vähe sest ala on alles esimest aastat.

Seda sama loodame ka vee ralli kohta. Mille jaoks on meil olemas mõned disainid. Mõned kohutavalt keerulised ja mõned hirmuäratavalt lihtsad. Loodame et meie robotid enne võistlust veega tülli ei lähe.

 

Need on siis meie plaanid Robotex 2015 jaoks. Loodame teid lähiajal kursis hoida robotite ehitus protsessiga ja ka muude Rakke Robootikute põnevate seiklustega.